Borák v záhrade a v kuchyni

Modré kvety boráku majú krásny tvar hviezdičky a sú jedlé. Ozdobia koktaily, torty, pudingy. Mladé lístky sa dajú nakrájať do bylinkových masiel. Borák sa používa ako liečivá rastlina, no s jeho konzumáciou to neradno preháňať, prezradím prečo.

Jednoročná bylinka borák lekársky (Borago officinalis) má v mojich očiach hneď niekoľko výhod.

  1. Vysemeňuje sa v záhone sám, pričom nemá tendenciu zaburiniť celú záhradu. Nové rastliny nachádzam na jar na minuloročnom stanovišti a jeho tesnom okolí, zriedka inde. Tie čo nepotrebujem, sa ľahko vytrhávajú. Čiže, je to rastlina vhodná pre „lenivcov a nestíhačov“.
  2. Mladé sadenice sa dajú presádzať, ľahko sa uchytia.
  3. Za sezónu sa nové rastliny objavia i dva či tri krát samé od seba, takže mám vždy v záhone krásne mladé sadenice.
  4. Odkvitnuté byle sú nevzhľadné, ostrihám ich, rastlina pomerne rýchlo obraší a opäť vykvitne.
  5. Jeho kvety sa mi páčia. Farbou, tvarom. Škoda len, že sú obrátené viac menej smerom nadol.
  6. Borák je medonosný. Teším sa, keď v záhrade prichystám hostinu i pre rôzne druhy hmyzu.
  7. Kvety, mladé listy a mladé výhonky sú jedlé. Na výhonky plné kvetinových pukov som objavila jednoduchý recept, ktorý nám doma chutí. Nájdete ho tu.

Čo o boráku píšu knižky o bylinkách

Zbiera sa kvitnúca vňať a suší sa v tieni. Používa sa ako vnútorne v čajoch a zvonka na obklady. Má mierne upokojujúci a posilňujúci účinok. Pôsobí tiež protizápalovo na zažívacie ústrojenstvo a močové cesty a pri reumatizme. Zvonka sa aplikuje na zle sa hojace rany. Vínny odvar boráku sa pri zápaloch dá použiť na obklady ľadvín a kĺbov.  Borákové semeno sa užíva pri reumatizme alebo astme a na reguláciu metabolizmu.

Na trhu je dostupný borákový olej získavaný zo semien. Užíva sa vnútorne pri chudnutí, na nervy a pri artritíde, zvonka na ekzémy a na hydratáciu suchej pokožky.

Prečo sa to s jeho konzumáciou nemá preháňať?

Zistilo sa, že vo väčších množstvách môže pôsobiť hepatotoxicky, čiže toxicky na pečeň. No ak pridáte do bylinkového masla niekoľko lístkov, určite sa nič nestane, to už odskúšalo množstvo generácií pred nami, keďže ho európski bylinkári používajú už od stredoveku. A aj moje obľúbené borákové placky, ktoré podávam napríklad ako malú sladkosť za obedom alebo sladký olovrant dva tri krát za sezónu, predstavujú malé množstvo.

Kam borák v záhrade vysádzať?

Je to rastlinný druh pomerne nenáročný na pôdu, s vodou to má tak stredne. Nevadí mu ani naša ťažšia ílovitá pôda. V zalievanom záhone prospieval dobre, v záhrade bez závlahy sa trápil a vyrástol do 20 cm nad zemou. Bežne dorastá pol až trištvrte metra do výšky a do pol metra do šírky. Vyžaduje slnečné stanovište chránené pred silným vetrom.

Semená zakúpite v záhradných centrách. Keď odkvitne, sami si semená môžete pozbierať alebo ho nechajte vysemeniť.

Môžete ho použiť v záhone na mieste, kde je väčšia medzera. Počítajte s jeho relatívne mohutným vzrastom a jeho typickou farebnosťou, málo výraznou zelenou s nádychom sivej, keďže je ochlpený množstvom bielych chĺpkov. Má množstvo postupne nakvitajúcich drobných kvetov s priemerom okolo centimetra. Keďže sú poväčšine otočené jemne do strany či smerom k zemi, kvetinový pútač z neho nebude.

Svedčí mu to v bylinkových záhonoch, kam sa celé stáročia vysádzal.

Myslím si, žeby sa dal použiť i do trvalkových záhonov s prevahou tráv, i keď na jar ho treba vyjednotiť a nechať iba tam, kde je miesto.

Veľa úspechov a radosti pri pestovaní 🙂

Monika

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *