Kvetinové čaje neskorého leta a skorej jesene – 4 top kvitnúce rastliny z okrasnej záhrady vhodné i do čajov

caje z kvetovSú krásne, nenáročné a ešte aj užitočné. Sú skvelým doplnením vidieckych, prírodných ale i moderných kvetinových záhonov. Ich kvety sa dajú používať do čajov, a to nielen v sušenom stave, ale i čerstvé. Ide o ruže, nechtík, slezové ruže a divozel.

Pri trhaní kvetov sa vždy do nich pozrite. Buďte opatrný kvôli včelám, ktoré v nich zbierajú peľ.  Včelu odoženiete jednoducho,  stačí jemne zatriasť stonkou.

Ruže, kráľovné kvetín

Kým v starších záhradách sú zvyčajne zastúpené historické veľkokveté ruže alebo pnúce ruže, v moderných sú to najmä trendové pôdopokryvné kultivary. Momentálne slávia boom i anglické ruže s kvitnutím dvakrát za rok, ktoré svojimi kvetmi a vôňou pripomínajú historické druhy.

Ružové lupienky sa už oddávna využívajú v parfumérstve i na výrobu džemov. V surovom stave nimi môžete skrášliť zákusky, torty a limonády, suché pridajú farbu do rôznych bylinkových čajových zmesí.

Keď ich ráno zbieram do čaju, lupene chytím do ruky a naraz všetky odtrhnem. Do litrového čaju ich dávam plnú hrsť, čo je zvyčajne množstvo z jedného plného kvetu.

S čím ich v čerstvom stave v čajoch kombinovať, poradí bylinkárka a záhradná architektka, Helena Brtnická: „Ruže vytvárajú v záhonoch i v čajovej zmesi zaujímavú kombináciu s levanduľovým kvetom. S levanduľou buďte opatrní, na rozdiel od ružových kvetov je veľmi výrazná a tak vám postačí 1-5 kvietkov na celú kanvicu čaju.

Jemný čaj získate, ak ružu skombinujete napríklad s medovkou a listom čierneho ríbezľa.

Naše deti milujú ružovú “limonádu” – voňavé okvetné lístky ruží macerujte v studenej vode, najlepšie cez noc, nasledujúci deň môžete vodu prilievať. Získate tak nádherne voňavú vodu na pitie. Žiadny cukor, žiadne pridané látky, len čistá radosť z kvetov a vody.”

Sušenie: Pri sušení si zachovávajú svoju farbu, čo skrášli každú bylinkovú zmes. Samotné lupene poukladajte v tenkej vrstve na baliaci papier a sušte na teplom vzduchu, napríklad na starej povale alebo v tieni pergoly chránené pred vetrom.

 

Nechtík, rastlina plná malých slniečok

Nechtík je spoľahlivá letnička kvitnúca celé leto. Jej intenzívne žlté alebo oranžové kvety pripomínajú s trochou fantázie detské kresby slnka s množstvom lúčov. Vysadiť ho môžete na jar do medzier v trvalkových záhonoch, obľube sa teší aj v zeleninových hriadkach. Bohatosť kvitnutia podporíte odstraňovaním odkvitnutých súkvetí.

Nechtík je schopný sa na záhone sám vysemeňovať a tak udržiavať. Skoro na jar preto buďte pri práci s pôdou pozorní, aby ste všetky schádzajúce rastliny nevytrhli. Mladá sadenica sa dá bez problémov presádzať. Ak chcete mať kvety už koncom jari, semienka na jeseň pozbierajte a na jar si predpestujte sadeničky.

Pri zbieraní do čaju jednoducho nechtami odštipávam celé rozkvitnuté kvety aj s kalichom. Do litra ich pridám asi 5 až 7 kusov.

Helená Brtnická dodáva: „Nechtík je univerzálna bylinka. Kvety sa hodia na ozdobu sladkého i slaného jedla, i deti ich majú veľmi rady. V čajoch sa dajú vďaka neutrálnej chuti kombinovať takmer s čímkoľvek. Ak čaj macerujete v sklenenej nádobe, pridáva zmesi žiarivú slnečnú farbu.

Vyskúšajte ho v kombinácii s mätou a žihľavou alebo s medovkou a monardou. Pekne a kontrastne vypadá v zmesi s tmavo modrofialovým slezom maurským alebo s chrpou.”

Sušenie: Zo stoniek odštipávajte alebo odstrihávajte celé kvety aj s kalichom, postupne deň za dňom, ako rozkvitajú. Sušte rozložené na baliacom papieri na teple, suchu a v tieni, prípadne umelo pri teplotách do  40 stupňov Celsia. Farba lupienkov sa udrží aj po usušení a tak krásne spestrí sušené čajové zmesi.

 

Slezová ruža, vysoká krásavica

Veľké farebné kvety na vysokých stonkách kedysi skrášľovali vidiecke záhrady. Rastlina je dvojročná, to znamená, že v prvom roku vyrastie zo semena iba nižšia ružica s listami a až v druhom vysoká stonka s kvetmi.

Podobne ako pri nechtíku, aj ona sa dokáže v záhonoch sama udržať. Zberom semienok na jeseň ale pôjdete na istotu a zabezpečíte si jej pokračovanie aj v ďalších rokoch. V druhom roku, skoro na jar, znáša dobre i presádzanie.

Do čaju odtrhem tak tri – štyri kusy, celé veľké kvety aj s kalichom.

A do akých zmesí ju môžete použiť? Helena Brtnická, bylinkárka a záhradná architektka, radí: “Slezová ruža, topoľovka, je bylina vynikajúca na kašeľ. Za takýmto účelom ju nezalievajte vriacou ale iba teplou vodou, nezničia sa tak slizovité látky mierniace kašeľ.

Tmavé kvety sa môžu používať i ako farbiarska rastlina – to si všimnete, keď čaj zalejete vodou a namiesto do obvyklej, žltozelenej farby bylinkového čaju, sa vám začne farbiť do modra.

Nielen pre liečivé účely ju môžete kombinovať so skorocelom a divozelom, pre výraznejšiu chuť pridajte mätu jablčnú, harmanček alebo kúsok tymiánu či materinej dúšky.”

Sušenie: Kvet sa zbiera najlepšie bez kalicha a suší sa na vzduchu v tieni alebo umelo do 50 °C.

 

Divozel, mohutná dvojročka, ktorú obľubujú aj včely

Bola a je to obľúbená rastlina vidieckych záhrad. Dnes sa používa aj v tých moderných, svojou mohutnosťou vnáša silný dojem a zaujímavú štruktúru. Podobne ako slezová ruža, je to dvojročka a na záhone sa dokáže sama udržať.

Skoro ráno a dopoludnia pri nej začujete intenzívne bzučanie. Do litra čaju nazbieram asi desať kvetov. Chytím korunku kvetu a potiahnem, ľahko sa uvoľní z malého kalíška.

Helena Brtnická radí, ako ju kombinovať v čajoch: “Divozel som začala používať iba nedávno, v mojom okolí nerástol. Až tento rok sa rozhodol sám objaviť v mojej záhrade. Zamilovala som si jeho žiarivo žlté kvety, ktoré dopoludnia priťahujú včely.

Mala som i možnosť ho osobne vyskúšať pri kašli a ako taký sa mi ukázal ako neprekonateľný, pokiaľ nemám dobrý zdroj podbeľu. Prináša slnko do nášho tela.

Pre jeho žiarivo žlté kvety a zlatú farbu, ktorú predáva čajom, sa dá dobre využiť do zmesí. Je chutný v jednoduchom čaji s mätou a s listom čiernej ríbezle, alebo s voňavou materinou dúškou a harmančekom, či liečivým slezom maurským, medovkou a monardou.”

Sušenie: Na baliaci papier nasypte tenkú vrstvu žltých kvetov. Sušiť sa má rýchlo, kľudne i na priamom slnku, alebo umelo do 60 stupňov Celsia. Správne usušené kvety si zachovajú žltú farbu.

Veľa radosti z rastlín praje Monika 🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *