Návrat do záhradiek a kuchýň hlási i málo známa loboda záhradná, Atriplex hortensis

Loboda červená nám toho roku vyrástla sama medzi cesnakom. Mladú vňat som použila do jedál, cesnak trochu okopala a namulčovala pokosenou trávou.

Považuje sa za starú kultúrnu rastlinu. Využiť ju môžete v surovom stave do zmiešaných šalátov. Najmä jej červeno listá varieta v nich pôsobí veľmi dekoračne. Tepelne upravená sa používa podobne ako špenát, čiže v prívarkoch alebo dusená ako príloha k mäsu či rybe.

Tak ako i iná listová zelenina, je loboda záhradná bohatá na vitamíny A a C a obsahuje i minerálne látky draslík, vápnik, horčík a fosfor.  (de.wikipedia.org)

V minulosti sa druh pestoval takmer v celej Európe ako špenátová zelenina s vysokým obsahom vitamínu C a nižším množstvom kyseliny šťaveľovej, ako má Spinacia oleracea (špenát, pozn. aut.) Dnes sa miestami vysieva znovu, častejšie v červenofialovolistovej variete (var. rubra) ako doplnková dekoračná rastlina. Pomerne zriedkavo sa využíval v ľudovom liečiteľstve pre diuretické účinky a ako purgatívum (preháňadlo, pozn. aut.), tiež v Rusku aj v súčasnosti ako zdroj modrého farbiva. (citácia z: Flóra Slovenska VI/4, 2016, kolektív autorov, Vyd. SAV)

Čo je dôležité, v porovnaní so špenátom obsahuje menej kyseliny šťaveľovej a tak nie je problém s častejšou konzumáciou. Varené jedlá zo zeleniny, ktorá obsahuje vyššie množstvo kyseliny šťaveľovej – špenát, rebarbora, štiav ale aj špenát – sa odporúča celkom vynechať, ak je v tele nedostatok vápnika. Spomínaná kyselina šťaveľová ho viaže a tak telu zneprístupňuje. Dokonca, u predisponovaných osôb predstavuje konzumácia spomínaných druhov i riziko tvorby obličkových kameňov.

TiP:
Zbierajte mladé listy až začiatku kvitnutia, prípadne odstráňte byle s kvetmi, čo podporí novú tvorbu listov.

Na záhradke
Semená lobody záhradnej dnes bežne dostanete kúpiť, či už v zelenej, žltozelenej ale i červenej podobe. Je to jednoročka – letnička. Vysievať sa dajú skoro zjari, už od februára, marca, do pareniska. Neskôr ich presadíte na cieľové stanovišťe. Červená forma sa dobre vyníma i v kvetinových záhonoch. Pozor však, dorastá i do viac ako dvoch metrov, preto ich umiestnite tam, kde to nevadí.

Semená do ďalšieho roka ľahko získate z jednej rastliny, ktorú  necháte vykvitnúť a plody dozrieť. Sú veľmi dobre klíčivé a zachovávajú si svoje vlastnosti. Ak zber semienok na jeseň nestíhate, nevadí. Nechajte ju na stanovišti vysemeniť a hneď z jari nájdete desiatky mladých semenáčikov. Sadenice vyrastú samé, bez rýľovania, siatia a keď trošku podrastú, presadíte ich.  Dá sa vysievať aj postupne až do jesene, a tak si  môžete čerstvé listy naplánovať na celý rok.

Monika Králová

Zelená forma lebedy záhradnej sa dá taktiež využívať v kuchyni podobne ako špenát
Loboda sa na stanovišti vysemení i sama, stačí ju nechať dozrieť a jar pri okopávaní ju všetku nezničiť, ale presadiť kam chcete.
Na záhone nám loboda toho roku vyrástla sama, čo ma potešilo. Odpadol tak nákup semiačok, príprava záhona, siatie, polievanie. Stačí už len zberať 🙂

Čo tak skúsiť ju v polievke?

Mäsová polievka s listami reďkovky, kozonohy a lobody červenej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *